04/06/2018
6538

Çayır Mera Tohumu Kurak Araziler (Çayır Mera)

Çayır Mera Tohumu(Çayır Mera Karışımı) Kurak Araziler İçin

Mera karışımı kurak araziler için susuzluğa ve stres koşullarına son derece dayanıklı yapay çayır mera tohumları satışı yapmaktadır.4-5 yıl ömrü olan suni mera karışımı tohumlarımızdan dekera 5-6 kg tohum ekimi yapılır.Mera tohumu ekim derinliği 1.5-2 cm.dir.Torunoğlu Tohum çayır tohumlarınından oluşan özel karışım tohum hazırlamaktadır.Birbiriyle dost mera bitkilerinde hayvanlar uzun yıllar otlayabilmektedir.

Oluşturulaçak mera için taban gübresi olarak toprak altı dekera 25-30 kg.15*15*15* gübresi atılır.

Çayır tohumları ekilecek tarla düzlenip sürgülenir,tohumdan sonra tekrar sürgü çekilir.

Mera tarlasına tohum ekiminden 3 hafta sonra %33 lük amonyum nitrat üst gübresinden dekera 25 kg saçılır.

Mera tohumu kurak,uygun bakım ve hasat durumunda 5-6 yıl arazide devam etmektedir.İnek koyun ve keçi ırklarında yüksek et,süt ve yavru verimi artışı ikiz ve üçüzlük ortaya koymaktadır.süt ve besi hayvancılığında daha çok kazanmak için çayır mera ekimi tek seçenektir.

Mera kullanımı ve meradan yararlanma:Çayır mera tarlasına her ilkbaharda azotlu gübre atılır.İnceltilmiş ve yanmış hayvan gübreleri yapay çayır mera arazilerine gübre dağıtma romorklarıyla tarlaya düzenli saçılırsa kimyasal gübreye çok fazla lüzum kalmaz.

Yapay çayır mera tarlası 2-3 eşit parcaya elektirikli çit veya fiziki telle bölünür.Hayvanlar münavebeli (dönüşümlü) olarak otlatılır.Bir bölümde çayır bitkileri kısalmışsa hayvanlar diğer bölüme alınır.1.bölüm bakım ve dinlenmeye alınır.Çayır mera bitkileri arazi çamurken otlatılmaz.Merada otlar kısa ve gelişme aşamasındayken otlatmadan kaçınmak gerekir.

Mera ıslahı ve mera ıslah projeleri konusunda her bölgenin iklim özelliğine göre kaliteli,yüksek verimli sertifikalı mera tohumları vermekteyiz.Besi hayvancılığı ve süt hayvancılığı yetiştiriciliğini ucuza beslemek için suni mera tohumu ekimi yapmak bir zorunluluktur.Köy meralarının korunması mera kanuna göre bir zorunluluktur.Köy kanunu ve mera yönetmeliği doğal meraların korunmasını ve geliştirilmesini ister.

Mera ıslahı ve mevcut özel ve tüzel nitelikli meralar ve köy meralarının geliştirilmesi ülke hayvancılığı için büyük önem taşımaktadır.Süt üretim çiftlikleri ülke genelinde firmamızın mera bitkileri tohumlarını çok yaygın şekilde uzun yıllardır ekmektedirler.Türkiye'de en ucuz süt üretimi Torunoğlu Tohumculuk özgün çayır mera tohumlarını ekerek yapılır.Sizde süt üretimi yapan firmalar arasında,kar eden çiftliklerden biri olun,hayvancılıktan para kazanamıyorum diye sakın hayvanlarınızı yok pahasına satmayın.

Artık yem ve mısır slajı fiyatlarını tasa etmeyin tarlanızı hazırlayıp sadece bizi arayın tel:0322 2398808 0532 2664041 0555 9975075 0530 3005273